Lead Time: 2 to 4 Week Production, plus Shipping
Product Specifications
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 45 × 11 × 11 in |
| Application | |
| Availability | 2 to 4 Week Production, plus Shipping |
| Available Finishes | Bronze |
| Housing | Die-cast aluminum housing, Vandal resistant screws |
| Lens | Clear polycarbonate lens |
| Light Source | 2200K – Very Warm White, 3000K – Neutral White, 4000K – Cool White, 5000K – Bright White, 5700K – Cinematography |
| Light Source Included | LED Array Included |
| Light Source Lumens | 3450 |
| Listings | ETL Listed, IP65 |
| Mounting | Mounting kit with anchor bolts Included. |
| Product Family | VENU |
| Rated Life | 50,000 Hours |
| Reflector | Louvers |
| Size | 8" |
| Style | Louvers, Round Flat Top |
| System Watts | 50 |
| Voltage | 120v, 208v, 240v, 277v, 347v, 480v |
| Warranty | 5-Year Limited Warranty |
VENU 50w LED Louvered Round Flat Top Bollard Light
The VENU 50w LED Louvered Round Flat Top Bollard Light is a decorative led bollard light fixture ideal for exterior commercial, hospitality, and municipal applications. This bollard light distributes 1 footcandle of light, up to 10′ away from the fixture (20′ diameter).
Limited Glare: Designed with an LED array mounted in the head of the bollard light fixture and with sleek white louvers, the VENU 50w emits light down and out maximizing peripheral illumination, while the louver obscures the light source and reducing glare.
High Wattage LED System: The VENU 50w round flat top bollard light fixture emits an impressive 5,000 lumens, significant light output with minimal glare.
Durable Construction: Featuring a die cast aluminum head, heavy duty extruded aluminum body, and a powder-coat finish over a chromate conversion coating, VENUs are IP65 rated and extremely durable bollard light fixtures.
All VENU products come complete with anchor bolts, mounting templates, and a 5-year warranty. Read below for more information.
$539.87
Product Specifications
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 45 × 11 × 11 in |
| Application | |
| Availability | 2 to 4 Week Production, plus Shipping |
| Available Finishes | Bronze |
| Housing | Die-cast aluminum housing, Vandal resistant screws |
| Lens | Clear polycarbonate lens |
| Light Source | 2200K – Very Warm White, 3000K – Neutral White, 4000K – Cool White, 5000K – Bright White, 5700K – Cinematography |
| Light Source Included | LED Array Included |
| Light Source Lumens | 3450 |
| Listings | ETL Listed, IP65 |
| Mounting | Mounting kit with anchor bolts Included. |
| Product Family | VENU |
| Rated Life | 50,000 Hours |
| Reflector | Louvers |
| Size | 8" |
| Style | Louvers, Round Flat Top |
| System Watts | 50 |
| Voltage | 120v, 208v, 240v, 277v, 347v, 480v |
| Warranty | 5-Year Limited Warranty |
Access Fixtures Warranty
Access Fixtures is proud to assemble high quality, long lasting lighting products which are covered by a 5-year warranty. In accordance with our warranty policy, we will offer repair, replacement, or refund for qualifying claims. Please contact our friendly customer service team, located in Worcester, MA, to address any questions or concerns you may have. We can be reached at 800-468-9925 Monday-Friday 9-5 EST or via email at [email protected]. Click here to view Access Fixtures’ complete warranty policy.
Ready to Order or Speak to a Lighting Specialist?
You can place your order online or if you want additional information, give us a call at 800-468-9925. Our team of friendly, expert high performance lighting specialists are available to provide what you need to purchase fixtures and illuminate your project with confidence.
You can also leave messages for and chat live with a lighting specialist by using our Live Chat feature on the bottom-right side of your browser window.












