Product Specifications
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 7 × 42.25 in |
| Availability | 7 to 10 Day Production, plus Shipping |
| Available Finishes | Black, Bronze, Custom RAL |
| Housing | Extruded aluminum housing with flush-mount base and vandal-resistant screws. Internal driver tray. |
| Lens | Clear polycarbonate lens |
| Light Source | |
| Light Source Included | Lamp is NOT included. |
| Listings | CSA – listed for wet Locations |
| Mounting | Mounting kit with anchor bolts Included. |
| Reflector | Prismatic Glass |
| Size | 7" |
| Style | Prismatic Glass, Round Dome Top |
| Voltage | 120v, 240v |
| Light Source Lumens | 416 |
| Warranty | 5-Year Limited Warranty |
TEFA Bollard Light, Medium Socket, Prismatic Glass, Round Dome Top
The TEFA Medium Socket Prismatic Glass Round Dome Top Bollard Light, 120-277v is a popular bollard light fixture with a wide range of features and options.
Medium Socket: This bollard light fixture accepts a wide range of A19 and A21 lamps, giving you choice of Kelvin, wattage, and more.
Prismatic Glass: The TEFA Medium Socket Prismatic Glass Round Dome Top Bollard Light has a prismatic glass lens which reflects light in a softly diffused pattern.
Round Dome Top Design: This bollard light features a dome-top design that prevents people from resting things atop it.
$449.87
Product Specifications
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 7 × 42.25 in |
| Availability | 7 to 10 Day Production, plus Shipping |
| Available Finishes | Black, Bronze, Custom RAL |
| Housing | Extruded aluminum housing with flush-mount base and vandal-resistant screws. Internal driver tray. |
| Lens | Clear polycarbonate lens |
| Light Source | |
| Light Source Included | Lamp is NOT included. |
| Listings | CSA – listed for wet Locations |
| Mounting | Mounting kit with anchor bolts Included. |
| Reflector | Prismatic Glass |
| Size | 7" |
| Style | Prismatic Glass, Round Dome Top |
| Voltage | 120v, 240v |
| Light Source Lumens | 416 |
| Warranty | 5-Year Limited Warranty |
Access Fixtures Warranty
Access Fixtures is proud to assemble high quality, long lasting lighting products which are covered by a 5-year warranty. In accordance with our warranty policy, we will offer repair, replacement, or refund for qualifying claims. Please contact our friendly customer service team, located in Worcester, MA, to address any questions or concerns you may have. We can be reached at 800-468-9925 Monday-Friday 9-5 EST or via email at [email protected]. Click here to view Access Fixtures’ complete warranty policy.
Ready to Order or Speak to a Lighting Specialist?
You can place your order online or if you want additional information, give us a call at 800-468-9925. Our team of friendly, expert high performance lighting specialists are available to provide what you need to purchase fixtures and illuminate your project with confidence.
You can also leave messages for and chat live with a lighting specialist by using our Live Chat feature on the bottom-right side of your browser window.



