Product Specifications
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 15 × 10 in |
| Availability | 7 to 10 Day Production, plus Shipping |
| Available Finishes | Platinum, Red, Black, White, Custom RAL |
| BUG Rating | 1, 2, 0 |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Housing | Die cast aluminum housing |
| Lens | Clear prismatic polycarbonate lens |
| Light Source | |
| Light Source Included | LED Array Included |
| Light Source Lumens | 3,022 |
| Listings | IP66, CSA: Listed for wet locations |
| Mounting | Power supplied via electrical box or 1/2-inch conduit, Includes template for mounting directly over 4-inch electrical box |
| Mounting Height | 6' to 10', 11' to 15' |
| Product Family | GOOS |
| Rated Life | 457,000 Hours |
| System Watts | 26 |
| Voltage | 120v, 208v, 240v, 277v |
| Warranty | 5-Year Limited Warranty |
| Style | Full Cutoff |
GOOS 26 LED Gooseneck – Barn Light LED Light Fixture, 120-277v
The GOOS 26 LED Gooseneck Light Fixture, 120-277v is an LED wall mount fixture.
Arm Options: Choose between five uniquely shaped wall mount arm options for any project.
Extreme Life: GOOS is L70 rated at 457,000 hours, making it virtually maintenance-free.
Durable Construction: The GOOS is CSA listed and IP66 rated against dust and water intrusion.
Questions? Contact a lighting specialist.
$499.87
Product Specifications
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 15 × 10 in |
| Availability | 7 to 10 Day Production, plus Shipping |
| Available Finishes | Platinum, Red, Black, White, Custom RAL |
| BUG Rating | 1, 2, 0 |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Housing | Die cast aluminum housing |
| Lens | Clear prismatic polycarbonate lens |
| Light Source | |
| Light Source Included | LED Array Included |
| Light Source Lumens | 3,022 |
| Listings | IP66, CSA: Listed for wet locations |
| Mounting | Power supplied via electrical box or 1/2-inch conduit, Includes template for mounting directly over 4-inch electrical box |
| Mounting Height | 6' to 10', 11' to 15' |
| Product Family | GOOS |
| Rated Life | 457,000 Hours |
| System Watts | 26 |
| Voltage | 120v, 208v, 240v, 277v |
| Warranty | 5-Year Limited Warranty |
| Style | Full Cutoff |
Access Fixtures Warranty
Access Fixtures is proud to assemble high quality, long lasting lighting products which are covered by a 5-year warranty. In accordance with our warranty policy, we will offer repair, replacement, or refund for qualifying claims. Please contact our friendly customer service team, located in Worcester, MA, to address any questions or concerns you may have. We can be reached at 800-468-9925 Monday-Friday 9-5 EST or via email at [email protected]. Click here to view Access Fixtures’ complete warranty policy.
Ready to Order or Speak to a Lighting Specialist?
You can place your order online or if you want additional information, give us a call at 800-468-9925. Our team of friendly, expert high performance lighting specialists are available to provide what you need to purchase fixtures and illuminate your project with confidence.
You can also leave messages for and chat live with a lighting specialist by using our Live Chat feature on the bottom-right side of your browser window.










