Product Specifications
| Weight | 15.64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.5 × 42 in |
| Product Family | ARNY |
| Model Number | AF59XBL01-022-42.8 |
| Weight Pounds | 15.64 lbs |
| Shipping Weight (Pounds) | 17.84 lbs |
| EPA | n/a |
| Housing Material | Aluminum alloy |
| Finish Color | Black |
| Color Rendering Index (CRI) | 70+ |
| Lens | Polycarbonate Optical Lens |
| Optics | Type V |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K, 4000K, 5000K |
| LED Type | LED Module |
| System Watts | 16, 11, 22, 6 |
| Luminaire Lumens Per Watts | 110lm/w |
| Light Source Lumens | – |
| Luminaire Lumens | 2420 |
| Dimensions in Inches | 6.5"×42" |
| Dimension in mm | 165×1067 |
| Mounting | Mounting kit with anchor bolts Included. |
| Rated Life | 236,000 hours |
| Voltage | 120v, 208v, 240v, 277v |
| Surge Protection | 6kV line-line, 15kV line-earth |
| Controls | 1-10 Dimming |
| Operating Temperature | -30 to +45 (-22 to +113) |
| IP Rating | IP66 |
| lK Rating | IK10 |
| DLC Number | n/a |
| Listings | CE, RoHS, ETL |
| Warranty | 5-Year Limited Warranty |
| Availability | 5 to 7 Day Production, plus Shipping |
ARNY 6-11-16-22 LED Bollard Light with Selectable Wattage and Selectable Kelvin 3K-4K-5K, EXTREME-LIFE
Boldly modern and built to last, ARNY blends sleek, contemporary aesthetics with rugged durability. Its precision-crafted head delivers controlled, glare-free illumination, enhancing visibility while maintaining visual comfort. The aluminum alloy housing ensures lasting structural integrity and superior corrosion resistance, even in the harshest environments.
FIELD SELECTABLE: ARNY offers selectable wattage and color temperature, giving you the flexibility to tailor light output and ambiance to each project. Choose from 3000K, 4000K, or 5000K for the perfect Kelvin temperature, and adjust between 6w, 11w,16w or 22w based on your specific needs.
QUICK SHIP: ARNY is stocked for fast fulfillment, making it ideal for time-sensitive projects. Orders typically ship within 5–7 business days.*Lead times may vary based on order volume.*
EXTREME-LIFE: Powered by advanced, energy-efficient LED technology, ARNY features an EXTREME-LIFE L70 rating of 236,000 hours, exceptional durability, and virtually maintenance-free performance.
No documents available
$499.87
Product Specifications
| Weight | 15.64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.5 × 42 in |
| Product Family | ARNY |
| Model Number | AF59XBL01-022-42.8 |
| Weight Pounds | 15.64 lbs |
| Shipping Weight (Pounds) | 17.84 lbs |
| EPA | n/a |
| Housing Material | Aluminum alloy |
| Finish Color | Black |
| Color Rendering Index (CRI) | 70+ |
| Lens | Polycarbonate Optical Lens |
| Optics | Type V |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K, 4000K, 5000K |
| LED Type | LED Module |
| System Watts | 16, 11, 22, 6 |
| Luminaire Lumens Per Watts | 110lm/w |
| Light Source Lumens | – |
| Luminaire Lumens | 2420 |
| Dimensions in Inches | 6.5"×42" |
| Dimension in mm | 165×1067 |
| Mounting | Mounting kit with anchor bolts Included. |
| Rated Life | 236,000 hours |
| Voltage | 120v, 208v, 240v, 277v |
| Surge Protection | 6kV line-line, 15kV line-earth |
| Controls | 1-10 Dimming |
| Operating Temperature | -30 to +45 (-22 to +113) |
| IP Rating | IP66 |
| lK Rating | IK10 |
| DLC Number | n/a |
| Listings | CE, RoHS, ETL |
| Warranty | 5-Year Limited Warranty |
| Availability | 5 to 7 Day Production, plus Shipping |
Access Fixtures Warranty
Access Fixtures is proud to assemble high quality, long lasting lighting products which are covered by a 5-year warranty. In accordance with our warranty policy, we will offer repair, replacement, or refund for qualifying claims. Please contact our friendly customer service team, located in Worcester, MA, to address any questions or concerns you may have. We can be reached at 800-468-9925 Monday-Friday 9-5 EST or via email at [email protected]. Click here to view Access Fixtures’ complete warranty policy.
Ready to Order or Speak to a Lighting Specialist?
You can place your order online or if you want additional information, give us a call at 800-468-9925. Our team of friendly, expert high performance lighting specialists are available to provide what you need to purchase fixtures and illuminate your project with confidence.
You can also leave messages for and chat live with a lighting specialist by using our Live Chat feature on the bottom-right side of your browser window.





