Product Specifications
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 4.75 × 11 in |
| Available Finishes | Black, Bronze, Custom RAL |
| Availability | 7 to 10 Day Production, plus Shipping |
| BUG Rating | 1, 1, 0 |
| Housing | Extruded aluminum housing, Flush mounted base, Sand cast twin arm head, Sealed driver compartment, Vandal resistant screws |
| Light Source | 3000K – Neutral White, 4000K – Cool White, 5000K – Bright White |
| Lens | Opalescent polycarbonate lens |
| Light Source Included | LED Array Included |
| Light Source Lumens | 2,081 |
| Listings | IP66, ANSI/UL 1598, 8750, CSA: Listed for wet locations |
| Mounting | Mounting kit with anchor bolts Included. |
| Product Family | ARIE |
| Rated Life | 187,000 Hours |
| Size | Under 7" |
| Style | Open Top, Square Bollards, Flat Top |
| System Watts | 19 |
| Voltage | 120v, 208v, 240v, 277v, 347v |
| Warranty | 5-Year Limited Warranty |
| Buy American Act |
ARIE 19w LED Square Open Top Bollard Light, 120-277v
ARIE 19w LED Square Open Top Bollard Light, 120-277v is styled with a polycarbonate lens to seal the optical compartment and an IP66 rating for total protection against dust and water. This elegant bollard light is ideal for retail centers, industrial parks, campuses, and most commercial areas. This bollard light distributes 1 footcandle of light, up to 8′ away from the fixture, or in 16′ diameter.
Open Top: This unique bollard light features a durable sand-cast twin-arm head for an elegant look.
Extreme Life: With an L70-rated life of 187,000 hours, you can plan on years of reliable, maintenance-free use.
IP66: The IP66 rating means the ARIE bollards are protected against powerful jets of water, as well as from dust and particles.
$999.87
Product Specifications
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 4.75 × 11 in |
| Available Finishes | Black, Bronze, Custom RAL |
| Availability | 7 to 10 Day Production, plus Shipping |
| BUG Rating | 1, 1, 0 |
| Housing | Extruded aluminum housing, Flush mounted base, Sand cast twin arm head, Sealed driver compartment, Vandal resistant screws |
| Light Source | 3000K – Neutral White, 4000K – Cool White, 5000K – Bright White |
| Lens | Opalescent polycarbonate lens |
| Light Source Included | LED Array Included |
| Light Source Lumens | 2,081 |
| Listings | IP66, ANSI/UL 1598, 8750, CSA: Listed for wet locations |
| Mounting | Mounting kit with anchor bolts Included. |
| Product Family | ARIE |
| Rated Life | 187,000 Hours |
| Size | Under 7" |
| Style | Open Top, Square Bollards, Flat Top |
| System Watts | 19 |
| Voltage | 120v, 208v, 240v, 277v, 347v |
| Warranty | 5-Year Limited Warranty |
| Buy American Act |
Access Fixtures Warranty
Access Fixtures is proud to assemble high quality, long lasting lighting products which are covered by a 5-year warranty. In accordance with our warranty policy, we will offer repair, replacement, or refund for qualifying claims. Please contact our friendly customer service team, located in Worcester, MA, to address any questions or concerns you may have. We can be reached at 800-468-9925 Monday-Friday 9-5 EST or via email at [email protected]. Click here to view Access Fixtures’ complete warranty policy.
Ready to Order or Speak to a Lighting Specialist?
You can place your order online or if you want additional information, give us a call at 800-468-9925. Our team of friendly, expert high performance lighting specialists are available to provide what you need to purchase fixtures and illuminate your project with confidence.
You can also leave messages for and chat live with a lighting specialist by using our Live Chat feature on the bottom-right side of your browser window.



