Lead Time: 2 to 4 Week Production, plus Shipping
Product Specifications
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 45 × 11 × 11 in |
| Application | Bollard Lights, Landscape Lights, Park Lights, Turtle Friendly 590nm, Wildlife Friendly 590nm |
| Availability | 2 to 4 Week Production, plus Shipping |
| Available Finishes | Bronze |
| Housing | Die-cast aluminum housing, Vandal resistant screws |
| Lens | Clear polycarbonate lens |
| Light Source | |
| Light Source Included | LED Array Included |
| Listings | ETL Listed, IP65 |
| Light Source Lumens | 2386 |
| Mounting | Mounting kit with anchor bolts Included. |
| Rated Life | 50,000 Hours |
| Product Family | VENU |
| Reflector | Cone Reflector |
| Size | 8" |
| Style | Cone Reflector, Round Dome Top |
| System Watts | 50 |
| Voltage | 120v, 208v, 240v, 277v, 347v, 480v |
| Warranty | 5-Year Limited Warranty |
VENU 50w 590nm Amber LED Bollard Light, Louvered, Round Dome Top
The VENU 50w Cone Reflector Round Dome Top Bollard Light is a turtle-friendly, energy-efficient standout ideal for wildlife applications including recreational facilities, waterfront pathways, and walkways in wet, coastal environments.
High Wattage LED System: VENU 50w LED landscape path lights emit a maximum output of lumens. This output directs high-lumen light down, out, and around the luminaire.
Turtle & Wildlife Friendly Lighting: The energy-efficient monochromatic amber LEDs are turtle and wildlife friendly. 590nm follows most coastal light regulations. Learn more about turtle-friendly lighting.
Optimum Light Distribution: The specialized wide beam spread optics cone is designed to catch the light from the downward-facing LEDs and reflect it outward, making for fantastic light distribution and performance.
$599.87
Product Specifications
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 45 × 11 × 11 in |
| Application | Bollard Lights, Landscape Lights, Park Lights, Turtle Friendly 590nm, Wildlife Friendly 590nm |
| Availability | 2 to 4 Week Production, plus Shipping |
| Available Finishes | Bronze |
| Housing | Die-cast aluminum housing, Vandal resistant screws |
| Lens | Clear polycarbonate lens |
| Light Source | |
| Light Source Included | LED Array Included |
| Listings | ETL Listed, IP65 |
| Light Source Lumens | 2386 |
| Mounting | Mounting kit with anchor bolts Included. |
| Rated Life | 50,000 Hours |
| Product Family | VENU |
| Reflector | Cone Reflector |
| Size | 8" |
| Style | Cone Reflector, Round Dome Top |
| System Watts | 50 |
| Voltage | 120v, 208v, 240v, 277v, 347v, 480v |
| Warranty | 5-Year Limited Warranty |
Access Fixtures Warranty
Access Fixtures is proud to assemble high quality, long lasting lighting products which are covered by a 5-year warranty. In accordance with our warranty policy, we will offer repair, replacement, or refund for qualifying claims. Please contact our friendly customer service team, located in Worcester, MA, to address any questions or concerns you may have. We can be reached at 800-468-9925 Monday-Friday 9-5 EST or via email at [email protected]. Click here to view Access Fixtures’ complete warranty policy.
Ready to Order or Speak to a Lighting Specialist?
You can place your order online or if you want additional information, give us a call at 800-468-9925. Our team of friendly, expert high performance lighting specialists are available to provide what you need to purchase fixtures and illuminate your project with confidence.
You can also leave messages for and chat live with a lighting specialist by using our Live Chat feature on the bottom-right side of your browser window.



















