Lead Time: 2 to 4 Week Production, plus Shipping
Product Specifications
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 45 × 11 × 11 in |
| Availability | 2 to 4 Week Production, plus Shipping |
| Available Finishes | Bronze |
| Housing | Die-cast aluminum housing, Vandal resistant screws |
| Lens | Clear polycarbonate lens |
| Light Source | |
| Light Source Included | LED Array Included |
| Listings | ETL Listed, IP65 |
| Light Source Lumens | 1,277 |
| Mounting | Mounting kit with anchor bolts Included. |
| Product Family | VENU |
| Rated Life | 50,000 Hours |
| Reflector | Louvers |
| Size | 8" |
| Style | Louvers, Round Flat Top |
| System Watts | 50 |
| Voltage | 120v, 208v, 240v, 277v, 347v, 480v |
| Warranty | 5-Year Limited Warranty |
VENU 50w 590nm Amber LED Bollard Light, Louvered Round Flat Top
The VENU 50w is a turtle-friendly lighting design featuring a round flat-top Amber LED Bollard Light. This is an energy-efficient standout ideal for wildlife applications including recreational facilities, waterfront pathways, and walkways in wet, coastal environments.
Turtle-Friendly Lighting: The energy-efficient monochromatic amber LEDs are turtle and wildlife friendly. Using 590nm follows most coastal light regulations.
Limited Glare: Designed with an LED array mounted in the head of the bollard light and with sleek white louvers, the amber LED color temperature emits light in a down and out maximizing peripheral illumination, while the louver obscures the light source reducing glare.
High Wattage LED System: VENU 50w bollard light emits a maximum output of lumens and directs high-lumen light down, out and around the luminaire. Perfect for any modern pathway.
All VENU products come complete with anchor bolts, mounting templates, and a 5-year warranty. Read below for more information.
$599.87
Product Specifications
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 45 × 11 × 11 in |
| Availability | 2 to 4 Week Production, plus Shipping |
| Available Finishes | Bronze |
| Housing | Die-cast aluminum housing, Vandal resistant screws |
| Lens | Clear polycarbonate lens |
| Light Source | |
| Light Source Included | LED Array Included |
| Listings | ETL Listed, IP65 |
| Light Source Lumens | 1,277 |
| Mounting | Mounting kit with anchor bolts Included. |
| Product Family | VENU |
| Rated Life | 50,000 Hours |
| Reflector | Louvers |
| Size | 8" |
| Style | Louvers, Round Flat Top |
| System Watts | 50 |
| Voltage | 120v, 208v, 240v, 277v, 347v, 480v |
| Warranty | 5-Year Limited Warranty |
Access Fixtures Warranty
Access Fixtures is proud to assemble high quality, long lasting lighting products which are covered by a 5-year warranty. In accordance with our warranty policy, we will offer repair, replacement, or refund for qualifying claims. Please contact our friendly customer service team, located in Worcester, MA, to address any questions or concerns you may have. We can be reached at 800-468-9925 Monday-Friday 9-5 EST or via email at [email protected]. Click here to view Access Fixtures’ complete warranty policy.
Ready to Order or Speak to a Lighting Specialist?
You can place your order online or if you want additional information, give us a call at 800-468-9925. Our team of friendly, expert high performance lighting specialists are available to provide what you need to purchase fixtures and illuminate your project with confidence.
You can also leave messages for and chat live with a lighting specialist by using our Live Chat feature on the bottom-right side of your browser window.










