Product Specifications
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 17 × 17 in |
| Availability | 2 to 4 Week Production, plus Shipping |
| Light Source | 4000K – Cool White, 5000K – Bright White, 6000K – Super Bright White |
| Available Finishes | Black |
| Color Rendering Index (CRI) | 70+ |
| Housing | Die-cast aluminum housing |
| Lens | Clear polycarbonate lens |
| Light Source Included | LED Array Included |
| Light Source Lumens | 5,000 |
| Listings | Wet locations, IP65 |
| Mounting | Wall Mount |
| System Watts Filter | 50w – 99w |
| Warranty | 3-Year Limited Warranty |
SYNA 50w LED Solar Flood Light
The SYNA 50w LED Solar Flood Light is a multipurpose solar-powered flood light designed for many applications.
Runs on Sun: This fixture runs entirely on solar power – no external power sources needed.
Indoor or Outdoor: This fixture’s portability and ease of installation means it can be used anywhere.
Included Sensors: SYNA comes with a 6-mode control system for optimal performance.
$476.00
Product Specifications
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 17 × 17 in |
| Availability | 2 to 4 Week Production, plus Shipping |
| Light Source | 4000K – Cool White, 5000K – Bright White, 6000K – Super Bright White |
| Available Finishes | Black |
| Color Rendering Index (CRI) | 70+ |
| Housing | Die-cast aluminum housing |
| Lens | Clear polycarbonate lens |
| Light Source Included | LED Array Included |
| Light Source Lumens | 5,000 |
| Listings | Wet locations, IP65 |
| Mounting | Wall Mount |
| System Watts Filter | 50w – 99w |
| Warranty | 3-Year Limited Warranty |
Access Fixtures Warranty
Access Fixtures is proud to assemble high quality, long lasting lighting products which are covered by a 5-year warranty. In accordance with our warranty policy, we will offer repair, replacement, or refund for qualifying claims. Please contact our friendly customer service team, located in Worcester, MA, to address any questions or concerns you may have. We can be reached at 800-468-9925 Monday-Friday 9-5 EST or via email at [email protected]. Click here to view Access Fixtures’ complete warranty policy.
Ready to Order or Speak to a Lighting Specialist?
You can place your order online or if you want additional information, give us a call at 800-468-9925. Our team of friendly, expert high performance lighting specialists are available to provide what you need to purchase fixtures and illuminate your project with confidence.
You can also leave messages for and chat live with a lighting specialist by using our Live Chat feature on the bottom-right side of your browser window.



