Product Specifications
| Weight | 27.56 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.78 × 13.78 × 24.92 in |
| Model Number | AF56XYR-TP350-PPG060-102-001 |
| Weight Pounds | 23 lbs |
| Shipping Weight (Pounds) | 24.3 lbs |
| Product Family | RADA |
| EPA | TBD |
| Housing Material | Die Cast Aluminum with Built in Heat Sink |
| Finish Specifications | TBD |
| Finish Color (s) | Black |
| Color Rendering Index (CRI) | 70+ |
| Lens Material | Frosted Lens |
| Optics | Type V |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K, 4000K, 5000K |
| LED Type | TBD |
| System Watts | 30w, 50w, 60w |
| Light Source Lumens** (5000K) | TBD |
| Luminaire Lumens** (5000K) | TBD |
| Luminaire Lumens Per Watts** (5000K) | TBD |
| Dimensions in Inches | 15.8" x 15.8" x 19.5" |
| Dimension in mm | 401.32 mm x 401.32 mm x 495.3 mm |
| Mount (s) | Mounts on 3" vertical tenon |
| Rated Life (L70@ x Hours) | 50,000 Hours |
| Voltage | 120-277v |
| Surge Protection | n/a |
| Controls | Photocell |
| Operating Temperature | TBD |
| IP Rating | IP65 |
| lK Rating | TBD |
| DLC Number | TBD |
| BUG Rating | TBD |
| Listings (ex: UL,CUL,CE) | CE, DLC Listed, RoHS, UL Listed |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Availability (Lead-Time) | 2-4 Weeks Production, Plus Shipping |
RADA 30-50-60 LED Post Top Light with Selectable Kelvin and Built-In Photocell
RADA Post Tops blends timeless classical architecture with the efficiency of modern lighting technology, capturing vintage, antique charm while delivering the performance today’s applications demand. Its elegant design honors traditional styling while seamlessly integrating advanced energy-saving innovation.
Field-Selectable: RADA Post Tops offers selectable wattage (30w, 50w, and 60w) and Kelvin temperature (3000K, 4000K, and 5000K), empowering you to tailor light output to any specific need.
Frosted Lens: Engineered to deliver smooth, even light, RADA was designed to enhance visual comfort while minimizing glare. providing uniform illumination with reduced glare.
Built-In Photocell: Featuring a built-in photocell for effortless, energy-saving operation. RADA automatically turns on at dusk and off at dawn, ensuring your space is perfectly illuminated only when needed.
No documents available
$349.87
Product Specifications
| Weight | 27.56 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.78 × 13.78 × 24.92 in |
| Model Number | AF56XYR-TP350-PPG060-102-001 |
| Weight Pounds | 23 lbs |
| Shipping Weight (Pounds) | 24.3 lbs |
| Product Family | RADA |
| EPA | TBD |
| Housing Material | Die Cast Aluminum with Built in Heat Sink |
| Finish Specifications | TBD |
| Finish Color (s) | Black |
| Color Rendering Index (CRI) | 70+ |
| Lens Material | Frosted Lens |
| Optics | Type V |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K, 4000K, 5000K |
| LED Type | TBD |
| System Watts | 30w, 50w, 60w |
| Light Source Lumens** (5000K) | TBD |
| Luminaire Lumens** (5000K) | TBD |
| Luminaire Lumens Per Watts** (5000K) | TBD |
| Dimensions in Inches | 15.8" x 15.8" x 19.5" |
| Dimension in mm | 401.32 mm x 401.32 mm x 495.3 mm |
| Mount (s) | Mounts on 3" vertical tenon |
| Rated Life (L70@ x Hours) | 50,000 Hours |
| Voltage | 120-277v |
| Surge Protection | n/a |
| Controls | Photocell |
| Operating Temperature | TBD |
| IP Rating | IP65 |
| lK Rating | TBD |
| DLC Number | TBD |
| BUG Rating | TBD |
| Listings (ex: UL,CUL,CE) | CE, DLC Listed, RoHS, UL Listed |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Availability (Lead-Time) | 2-4 Weeks Production, Plus Shipping |
Access Fixtures Warranty
Access Fixtures is proud to assemble high quality, long lasting lighting products which are covered by a 5-year warranty. In accordance with our warranty policy, we will offer repair, replacement, or refund for qualifying claims. Please contact our friendly customer service team, located in Worcester, MA, to address any questions or concerns you may have. We can be reached at 800-468-9925 Monday-Friday 9-5 EST or via email at [email protected]. Click here to view Access Fixtures’ complete warranty policy.
Ready to Order or Speak to a Lighting Specialist?
You can place your order online or if you want additional information, give us a call at 800-468-9925. Our team of friendly, expert high performance lighting specialists are available to provide what you need to purchase fixtures and illuminate your project with confidence.
You can also leave messages for and chat live with a lighting specialist by using our Live Chat feature on the bottom-right side of your browser window.








