Product Specifications
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 10 × 8 in |
| Availability | 7 to 10 Day Production, plus Shipping |
| Available Finishes | Platinum, Custom RAL |
| Lens | Clear flat tempered glass lens |
| Light Source | |
| Light Source Included | LED Array Included |
| Listings | IP66, CSA: Listed for wet locations |
| Mounting | Surface Mount |
| Mounting Height | 6' to 10', 11' to 15' |
| Rated Life | 187,000 Hours |
| Housing | Built-in heat sinks, Extruded aluminum housing |
| System Watts | 27 |
| Voltage | 120v, 208v, 240v, 277v |
| Warranty | 5-Year Limited Warranty |
| Light Source Lumens | 1464 |
| Buy American Act | |
| Product Family | PIRU |
| Style | Full Cutoff |
PIRU 27w 590nm Amber LED FWC-Certified Pendant Fixture, 120-277v
PIRU 27w is a Florida Wildlife Commission (FWC) Certified 590nm LED Pendant Fixture that comes fully shielded and ready to install.
FWC Certified: This pendant fixture emits light in turtle-safe 590 nanometers and comes fully shielded.
Extreme Durability: PIRU 27 is sealed, IP66-rated, and boasts an extruded aluminum housing for durability.
EXTREME-LIFE: This pendant fixture is L70 rated @ 187,000 hours for years and years of life.
The pendant rod is not included. Mounting box available. Wall mount versions are available. Speak with an Access Fixtures lighting specialist.
$659.87
Product Specifications
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 10 × 8 in |
| Availability | 7 to 10 Day Production, plus Shipping |
| Available Finishes | Platinum, Custom RAL |
| Lens | Clear flat tempered glass lens |
| Light Source | |
| Light Source Included | LED Array Included |
| Listings | IP66, CSA: Listed for wet locations |
| Mounting | Surface Mount |
| Mounting Height | 6' to 10', 11' to 15' |
| Rated Life | 187,000 Hours |
| Housing | Built-in heat sinks, Extruded aluminum housing |
| System Watts | 27 |
| Voltage | 120v, 208v, 240v, 277v |
| Warranty | 5-Year Limited Warranty |
| Light Source Lumens | 1464 |
| Buy American Act | |
| Product Family | PIRU |
| Style | Full Cutoff |
Access Fixtures Warranty
Access Fixtures is proud to assemble high quality, long lasting lighting products which are covered by a 5-year warranty. In accordance with our warranty policy, we will offer repair, replacement, or refund for qualifying claims. Please contact our friendly customer service team, located in Worcester, MA, to address any questions or concerns you may have. We can be reached at 800-468-9925 Monday-Friday 9-5 EST or via email at [email protected]. Click here to view Access Fixtures’ complete warranty policy.
Ready to Order or Speak to a Lighting Specialist?
You can place your order online or if you want additional information, give us a call at 800-468-9925. Our team of friendly, expert high performance lighting specialists are available to provide what you need to purchase fixtures and illuminate your project with confidence.
You can also leave messages for and chat live with a lighting specialist by using our Live Chat feature on the bottom-right side of your browser window.




