Lead Time: 2 to 4 Week Production, plus Shipping
Product Specifications
| Weight | 21 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 25 × 15 in |
| Light Source | 2200K – Very Warm White, 3000K – Neutral White, 4000K – Cool White, 5000K – Bright White |
| Availability | 4 to 6 Week Production, plus Shipping |
| Available Finishes | Black, Bronze, Custom RAL |
| Ballast/Driver | Electronic 50/60 Hz |
| Color Rendering Index (CRI) | 70+ |
| Components | LED Post-Top Luminaire |
| Housing | Die-Cast Aluminum Housing with Built-In Heat Sink |
| Lens | Polycarbonate |
| Light Source Included | LED Array Included |
| Light Source Lumens | 9000 |
| Listings | ETL Listed, IP65 |
| Mounting | Round Pole Mount |
| Rated Life | 50,000 Hours |
| System Watts | 100 |
| System Watts Filter | 100w – 199w |
| Warranty | 5-Year Limited Warranty |
OBTU 100w LED Outdoor Post Light, EXTREME-LIFE
NOTE: Minimum order quantity of 30 units
OBTU 100w LED Outdoor Post Light is designed for reliability, durability, as well as easy maintenance.
Value: Classic style and commercial / municipal grade construction with entry level pricing.
Optics: LED array precisely engineered to provide even illumination while frosted lens enhances light distribution and minimizes glare.
Multiple Options: Choice of options allow you to truly customize this project to meet all your design needs.
$929.87
Product Specifications
| Weight | 21 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 25 × 15 in |
| Light Source | 2200K – Very Warm White, 3000K – Neutral White, 4000K – Cool White, 5000K – Bright White |
| Availability | 4 to 6 Week Production, plus Shipping |
| Available Finishes | Black, Bronze, Custom RAL |
| Ballast/Driver | Electronic 50/60 Hz |
| Color Rendering Index (CRI) | 70+ |
| Components | LED Post-Top Luminaire |
| Housing | Die-Cast Aluminum Housing with Built-In Heat Sink |
| Lens | Polycarbonate |
| Light Source Included | LED Array Included |
| Light Source Lumens | 9000 |
| Listings | ETL Listed, IP65 |
| Mounting | Round Pole Mount |
| Rated Life | 50,000 Hours |
| System Watts | 100 |
| System Watts Filter | 100w – 199w |
| Warranty | 5-Year Limited Warranty |
Access Fixtures Warranty
Access Fixtures is proud to assemble high quality, long lasting lighting products which are covered by a 5-year warranty. In accordance with our warranty policy, we will offer repair, replacement, or refund for qualifying claims. Please contact our friendly customer service team, located in Worcester, MA, to address any questions or concerns you may have. We can be reached at 800-468-9925 Monday-Friday 9-5 EST or via email at [email protected]. Click here to view Access Fixtures’ complete warranty policy.
Ready to Order or Speak to a Lighting Specialist?
You can place your order online or if you want additional information, give us a call at 800-468-9925. Our team of friendly, expert high performance lighting specialists are available to provide what you need to purchase fixtures and illuminate your project with confidence.
You can also leave messages for and chat live with a lighting specialist by using our Live Chat feature on the bottom-right side of your browser window.


