Lead Time: 2 to 4 Week Production, plus Shipping
Product Specifications
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 11 × 11 in |
| Application | |
| Availability | 7 to 10 Day Production, plus Shipping |
| Light Source | 2200K – Very Warm White, 3000K – Neutral White, 4000K – Cool White, 5000K – Bright White |
| Available Finishes | Gray White, Black, Bronze, Graphite, Marine Grade |
| Color Rendering Index (CRI) | 70+ |
| Housing | Die cast aluminum housing, Finish meets 1000-hour salt-spray certification per ASTM B117/ ISO 9227:2012 |
| Light Source Included | LED Array Included |
| Lens | Open Louvers |
| Light Source Lumens | 2100 |
| Listings | RoHS Compliant, ETL Listed, IP65 |
| Mounting | Mounting kit with 10" anchor bolts included. |
| Reflector | Louvers |
| Rated Life | 50,000 Hours |
| Size | 8" |
| Style | Louvers, Round Dome Top |
| System Watts | 35 |
| Vendor Code | YZTL81335WM |
| Voltage | 120v, 208v, 240v, 277v, 347v, 480v |
| Warranty | 5-Year Limited Warranty |
MARI 35w LED Marine Louvered Round Dome Top Bollard Light
The MARI 35w Marine-Grade LED Bollard Light is finished in an extremely durable marine-grade coating that is designed to withstand ocean water, salt spray, and more. If you live by the coast, you know how destructive these elements can be. MARI is an ideal solution for illuminating coastal pathways, sidewalks, boardwalks, commercial facilities, universities, and more.
Marine-Grade Finish: High-performance, marine-grade AAMA 2605-rated paint stands up to all kinds of rough weather. Tested for salt-spray resistance for 4,000 hours, the finish shows minimal color dulling even after 10 years. For guaranteed protection, both the inside and outside of the housings are painted.
Louvers: Light is directed downward and outward in a 360-degree circle via the die-cast metal louvers. A 35w LED array at the top of the bollard head delivers a total of 2,100 lumens. This bollard light distributes 1 footcandle of light, up to 7.5′ away from the fixture (15′ diameter).
Vandal-Resistant: With no exterior lens the MARI bollard is much harder to break or vandalize than other bollards.
$569.87
Product Specifications
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 11 × 11 in |
| Application | |
| Availability | 7 to 10 Day Production, plus Shipping |
| Light Source | 2200K – Very Warm White, 3000K – Neutral White, 4000K – Cool White, 5000K – Bright White |
| Available Finishes | Gray White, Black, Bronze, Graphite, Marine Grade |
| Color Rendering Index (CRI) | 70+ |
| Housing | Die cast aluminum housing, Finish meets 1000-hour salt-spray certification per ASTM B117/ ISO 9227:2012 |
| Light Source Included | LED Array Included |
| Lens | Open Louvers |
| Light Source Lumens | 2100 |
| Listings | RoHS Compliant, ETL Listed, IP65 |
| Mounting | Mounting kit with 10" anchor bolts included. |
| Reflector | Louvers |
| Rated Life | 50,000 Hours |
| Size | 8" |
| Style | Louvers, Round Dome Top |
| System Watts | 35 |
| Vendor Code | YZTL81335WM |
| Voltage | 120v, 208v, 240v, 277v, 347v, 480v |
| Warranty | 5-Year Limited Warranty |
Access Fixtures Warranty
Access Fixtures is proud to assemble high quality, long lasting lighting products which are covered by a 5-year warranty. In accordance with our warranty policy, we will offer repair, replacement, or refund for qualifying claims. Please contact our friendly customer service team, located in Worcester, MA, to address any questions or concerns you may have. We can be reached at 800-468-9925 Monday-Friday 9-5 EST or via email at [email protected]. Click here to view Access Fixtures’ complete warranty policy.
Ready to Order or Speak to a Lighting Specialist?
You can place your order online or if you want additional information, give us a call at 800-468-9925. Our team of friendly, expert high performance lighting specialists are available to provide what you need to purchase fixtures and illuminate your project with confidence.
You can also leave messages for and chat live with a lighting specialist by using our Live Chat feature on the bottom-right side of your browser window.













