Product Specifications
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 7 × 41.375 in |
| Availability | 7 to 10 Day Production, plus Shipping |
| Available Finishes | Black, Bronze, Custom RAL |
| Housing | Extruded aluminum housing with flush-mount base and vandal-resistant screws. Internal driver tray. |
| Lens | Clear polycarbonate lens |
| Light Source | |
| Light Source Included | LED Array Included |
| Light Source Lumens | 595 |
| Listings | CSA – listed for wet Locations, IP65 |
| Mounting | Mounting kit with anchor bolts Included. |
| Rated Life | 147,000 Hours |
| Reflector | Louvers |
| Size | 7" |
| Style | Louvers, Square |
| System Watts Filter | 1w – 19w |
| System Watts | 17 |
| Voltage | 120v, 208v, 240v, 277v |
| Warranty | 5-Year Limited Warranty |
LUVO 17w PC Amber LED Sq. Bollard Light, EXTREME-LIFE
EXTREME-LIFE LUVO 17w LED PC Amber Louvered Square Bollard Light
PC Amber: This bollard light fixture emits light in PC amber which is suitable for dark sky friendly applications, HPS replacement and LPS replacement.
Louvers: This fixture emits light downward making it dark sky compliant and wildlife friendly.
EXTREME-LIFE: L70 rated at 147,000 hours, this bollard light fixture will last for years and years with no maintenance.
$869.87
Product Specifications
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 7 × 41.375 in |
| Availability | 7 to 10 Day Production, plus Shipping |
| Available Finishes | Black, Bronze, Custom RAL |
| Housing | Extruded aluminum housing with flush-mount base and vandal-resistant screws. Internal driver tray. |
| Lens | Clear polycarbonate lens |
| Light Source | |
| Light Source Included | LED Array Included |
| Light Source Lumens | 595 |
| Listings | CSA – listed for wet Locations, IP65 |
| Mounting | Mounting kit with anchor bolts Included. |
| Rated Life | 147,000 Hours |
| Reflector | Louvers |
| Size | 7" |
| Style | Louvers, Square |
| System Watts Filter | 1w – 19w |
| System Watts | 17 |
| Voltage | 120v, 208v, 240v, 277v |
| Warranty | 5-Year Limited Warranty |
Access Fixtures Warranty
Access Fixtures is proud to assemble high quality, long lasting lighting products which are covered by a 5-year warranty. In accordance with our warranty policy, we will offer repair, replacement, or refund for qualifying claims. Please contact our friendly customer service team, located in Worcester, MA, to address any questions or concerns you may have. We can be reached at 800-468-9925 Monday-Friday 9-5 EST or via email at [email protected]. Click here to view Access Fixtures’ complete warranty policy.
Ready to Order or Speak to a Lighting Specialist?
You can place your order online or if you want additional information, give us a call at 800-468-9925. Our team of friendly, expert high performance lighting specialists are available to provide what you need to purchase fixtures and illuminate your project with confidence.
You can also leave messages for and chat live with a lighting specialist by using our Live Chat feature on the bottom-right side of your browser window.



