Product Specifications
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 15 × 15 in |
| Availability | 7 to 10 Day Production, plus Shipping |
| Available Finishes | Bronze, Custom RAL |
| Housing | Gasketed front frame, NIckel plated stainless steel hardware, Die-cast aluminum housing |
| Lens | Clear flat tempered glass lens |
| Light Source | |
| Light Source Included | LED Array Included |
| Light Source Lumens | 1279 |
| Listings | CSA – listed for wet Locations, IP65 |
| Mounting | Includes template for mounting directly over 4-inch electrical box |
| Product Family | HEZE |
| Rated Life | 213,000 Hours |
| System Watts | 40 |
| Voltage | 120v, 208v, 240v, 277v |
| Warranty | 5-Year Limited Warranty |
| Style | Full Cutoff |
HEZE 40w 590nm Amber LED FWC Certified Full Cutoff Wall Pack, 120-277v – none divi
The HEZE 40w LED FWC Certified Full Cutoff Wall Pack, 120-277v is a full cutoff, shielded wall pack for turtle and wildlife friendly applications.
Extreme Life: This fixture is L70 rated for 213,000 hours, ensuring years of maintenance free use.
FWC Certified: The 590 nanometer LED light and included shield make this fixture FWC Certified and turtle friendly.
Durable Housing: Die cast hinged and gasketed aluminum front frame and housing with ½” coin plugs. Nickel-plated stainless steel hardware. Photocell adaptable.
No documents available
$419.87
Product Specifications
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 15 × 15 in |
| Availability | 7 to 10 Day Production, plus Shipping |
| Available Finishes | Bronze, Custom RAL |
| Housing | Gasketed front frame, NIckel plated stainless steel hardware, Die-cast aluminum housing |
| Lens | Clear flat tempered glass lens |
| Light Source | |
| Light Source Included | LED Array Included |
| Light Source Lumens | 1279 |
| Listings | CSA – listed for wet Locations, IP65 |
| Mounting | Includes template for mounting directly over 4-inch electrical box |
| Product Family | HEZE |
| Rated Life | 213,000 Hours |
| System Watts | 40 |
| Voltage | 120v, 208v, 240v, 277v |
| Warranty | 5-Year Limited Warranty |
| Style | Full Cutoff |
Access Fixtures Warranty
Access Fixtures is proud to assemble high quality, long lasting lighting products which are covered by a 5-year warranty. In accordance with our warranty policy, we will offer repair, replacement, or refund for qualifying claims. Please contact our friendly customer service team, located in Worcester, MA, to address any questions or concerns you may have. We can be reached at 800-468-9925 Monday-Friday 9-5 EST or via email at [email protected]. Click here to view Access Fixtures’ complete warranty policy.
Ready to Order or Speak to a Lighting Specialist?
You can place your order online or if you want additional information, give us a call at 800-468-9925. Our team of friendly, expert high performance lighting specialists are available to provide what you need to purchase fixtures and illuminate your project with confidence.
You can also leave messages for and chat live with a lighting specialist by using our Live Chat feature on the bottom-right side of your browser window.



