Product Specifications
| Weight | 18.74 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.99 × 17.99 × 17.48 in |
| Availability | 7 to 10 Day Production, plus Shipping |
| Light Source | 3000K – Neutral White, 4000K – Cool White, 5000K – Bright White |
| Available Finishes | Black, Bronze |
| Ballast/Driver | Electronic 50/60 Hz |
| Components | LED Post-Top Luminaire |
| Housing | Aluminum alloy |
| Lens | Clear polycarbonate lens |
| Light Source Lumens | 13,000lm |
| Listings | CE, CUL, DLC Listed, IP65, RoHS, UL |
| Mounting | Mounts on 2 3/8" Vertical Tenon |
| Product Family | HEND |
| Rated Life | 50,000 Hours |
| System Watts | 120, 135, 150 |
| Vendor | AF56X |
| Voltage | 120v, 277v |
| Warranty | 5-Year Limited Warranty |
HEND 120-135-150 LED Post Top Light with Selectable Kelvin and Built-In Photocell
HEND LED Post Top light delivers a striking modern-minimalist aesthetic with its sleek, sophisticated circular design. The low-profile, compact form blends seamlessly into both urban and outdoor environments, offering a futuristic yet understated presence that elevates any space.
Field-Selectable: HEND Post Tops offers selectable wattage (120w, 135w, and 150w) and Kelvin temperature (3000K, 4000K, and 5000K), empowering you to tailor light output to any specific need.
Polycarbonate Lens: Designed for durability and performance, HEND features a rugged polycarbonate lens that resists impact, and long-term wear in demanding outdoor environments, while Type V optics provide uniform, 360-degree illumination—making it ideal for spaces requiring broad, balanced light distribution.
Built-In Photocell: Featuring a built-in photocell for effortless, energy-saving operation. HEND automatically turns on at dusk and off at dawn, ensuring your space is perfectly illuminated only when needed.
$349.87
Product Specifications
| Weight | 18.74 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.99 × 17.99 × 17.48 in |
| Availability | 7 to 10 Day Production, plus Shipping |
| Light Source | 3000K – Neutral White, 4000K – Cool White, 5000K – Bright White |
| Available Finishes | Black, Bronze |
| Ballast/Driver | Electronic 50/60 Hz |
| Components | LED Post-Top Luminaire |
| Housing | Aluminum alloy |
| Lens | Clear polycarbonate lens |
| Light Source Lumens | 13,000lm |
| Listings | CE, CUL, DLC Listed, IP65, RoHS, UL |
| Mounting | Mounts on 2 3/8" Vertical Tenon |
| Product Family | HEND |
| Rated Life | 50,000 Hours |
| System Watts | 120, 135, 150 |
| Vendor | AF56X |
| Voltage | 120v, 277v |
| Warranty | 5-Year Limited Warranty |
Access Fixtures Warranty
Access Fixtures is proud to assemble high quality, long lasting lighting products which are covered by a 5-year warranty. In accordance with our warranty policy, we will offer repair, replacement, or refund for qualifying claims. Please contact our friendly customer service team, located in Worcester, MA, to address any questions or concerns you may have. We can be reached at 800-468-9925 Monday-Friday 9-5 EST or via email at [email protected]. Click here to view Access Fixtures’ complete warranty policy.
Ready to Order or Speak to a Lighting Specialist?
You can place your order online or if you want additional information, give us a call at 800-468-9925. Our team of friendly, expert high performance lighting specialists are available to provide what you need to purchase fixtures and illuminate your project with confidence.
You can also leave messages for and chat live with a lighting specialist by using our Live Chat feature on the bottom-right side of your browser window.




