Product Specifications
| Weight | 11.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 12 × 11 in |
| Availability | 7 to 10 Day Production, plus Shipping |
| Light Source | 3000K – Neutral White, 4000K – Cool White, 5000K – Bright White |
| Available Finishes | Black |
| Housing | Die-cast aluminum housing |
| Lens | PMMA Glass |
| Light Source Included | LED Array Included |
| Light Source Lumens | 7200 |
| Listings | IP66, ETL Listed, IK08 |
| Mounting | Wall Mount |
| Product Family | HAMO |
| System Watts Filter | 1w – 19w, 50w – 99w, 100w – 199w |
| System Watts | Selectable Watts 100% / 75% / 50% / 30% |
| Voltage | 120v, 208v, 240v, 277v, 347v |
| Warranty | 5-Year Limited Warranty |
HAMO LED Wall Pack, Selectable Wattage & Kelvin, EXTREME-LIFE
This HAMO Up-Light/Downlight LED Wall Pack Light features Selectable Kelvin: 3000K, 4000K, 5000K, Selectable Wattage: 60w @ 100% / 75% / 50% / 30%, and Selectable Modes: up light, down light, and up/down light. EXTREME-LIFE L70 @ 130,000 hours rated. .Ready to be installed indoors or outdoors, HAMO brings both decorative and functional factors with its architectural style, die-cast aluminum housing, and robust structure.
3 Light Modes: HAMO brings life to any outdoor facade with its three lighting modes: Up light, Down light, and Up/Down light.
Selectable Kelvin: Get the exact Kelvin you want at the site with the flick of a smart controller switch. Choose from 3000K, 4000K, or 5000K.
4-Power Selectable Wattage: Get the exact amount of light desired using Selectable Wattage 60w 100% / 75% / 50% / 30%, and additional lighting control using the 0-10v dimmable driver.
$539.87
Product Specifications
| Weight | 11.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 12 × 11 in |
| Availability | 7 to 10 Day Production, plus Shipping |
| Light Source | 3000K – Neutral White, 4000K – Cool White, 5000K – Bright White |
| Available Finishes | Black |
| Housing | Die-cast aluminum housing |
| Lens | PMMA Glass |
| Light Source Included | LED Array Included |
| Light Source Lumens | 7200 |
| Listings | IP66, ETL Listed, IK08 |
| Mounting | Wall Mount |
| Product Family | HAMO |
| System Watts Filter | 1w – 19w, 50w – 99w, 100w – 199w |
| System Watts | Selectable Watts 100% / 75% / 50% / 30% |
| Voltage | 120v, 208v, 240v, 277v, 347v |
| Warranty | 5-Year Limited Warranty |
Access Fixtures Warranty
Access Fixtures is proud to assemble high quality, long lasting lighting products which are covered by a 5-year warranty. In accordance with our warranty policy, we will offer repair, replacement, or refund for qualifying claims. Please contact our friendly customer service team, located in Worcester, MA, to address any questions or concerns you may have. We can be reached at 800-468-9925 Monday-Friday 9-5 EST or via email at [email protected]. Click here to view Access Fixtures’ complete warranty policy.
Ready to Order or Speak to a Lighting Specialist?
You can place your order online or if you want additional information, give us a call at 800-468-9925. Our team of friendly, expert high performance lighting specialists are available to provide what you need to purchase fixtures and illuminate your project with confidence.
You can also leave messages for and chat live with a lighting specialist by using our Live Chat feature on the bottom-right side of your browser window.















