Product Specifications
| Weight | 20.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 10 × 10 in |
| Model Number | AF55XLED10120P34575B |
| Weight Pounds | 20.1 lbs |
| Shipping Weight (Pounds) | 22.61lbs |
| EPA | n/a |
| Housing Material | Alumium Extrusion |
| Finish Specifications | UV Stabilized Powdercoat |
| Finish Color (s) | Black |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Lens Material | Glass |
| Optics | 75° |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K, 4000K, 5000K |
| LED Type | LED Module |
| System Watts | 75w/95w/120w |
| Light Source Lumens** (5000K) | 14,788.11 lm |
| Luminaire Lumens** (5000K) | 14,788.11 lm |
| Luminaire Lumens Per Watts** (5000K) | 144.95 lm/W |
| Dimensions in Inches | 18x10x10 |
| Dimension in mm | 456.6x254x254 |
| Mount (s) | Ceiling Mount |
| Rated Life (L70@ x Hours) | 54,000 |
| Voltage | 120-277V |
| Surge Protection | 6KV |
| Controls | FAO |
| Operating Temperature | -40°C – +40°C |
| IP Rating | IP53 |
| lK Rating | IK07 |
| DLC Number | n/a |
| Listings (ex: UL,CUL,CE) | UL / CUL |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Availability (Lead-Time) | 5-7 Production Days, Plus Shipping |
CYLI 10″ 75-95-120 LED Up/Down Pendant Mount with Selectable Kelvin & Selectable Wattage
The CYLI Pendant Mount combines sleek architectural design with powerful, precision lighting. Its 75° optics deliver uniform, glare-free illumination, while the corrosion-resistant aluminum body and premium powder-coated finish ensure lasting durability in any environment.
Versatile Lighting Design: Igniting façades with modern brilliance, CYLI offers Up, Down, or dramatic Up/Down beams that highlight every detail into stunning, shadow-play focal points with unrivaled precision and style.
Built-In Photocell: CYLI Pendant Mount features a built-in photocell for effortless, energy-saving operation. Automatically turning on at dusk and off at dawn, it ensures your space is perfectly illuminated only when needed.
Customizable Options: With selectable 3000K, 4000K, or 5000K color temperatures and adjustable 75W, 95W, or 120W output. Tailor both the mood and intensity to suit any space.
.
No documents available
$319.87
Product Specifications
| Weight | 20.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 10 × 10 in |
| Model Number | AF55XLED10120P34575B |
| Weight Pounds | 20.1 lbs |
| Shipping Weight (Pounds) | 22.61lbs |
| EPA | n/a |
| Housing Material | Alumium Extrusion |
| Finish Specifications | UV Stabilized Powdercoat |
| Finish Color (s) | Black |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Lens Material | Glass |
| Optics | 75° |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K, 4000K, 5000K |
| LED Type | LED Module |
| System Watts | 75w/95w/120w |
| Light Source Lumens** (5000K) | 14,788.11 lm |
| Luminaire Lumens** (5000K) | 14,788.11 lm |
| Luminaire Lumens Per Watts** (5000K) | 144.95 lm/W |
| Dimensions in Inches | 18x10x10 |
| Dimension in mm | 456.6x254x254 |
| Mount (s) | Ceiling Mount |
| Rated Life (L70@ x Hours) | 54,000 |
| Voltage | 120-277V |
| Surge Protection | 6KV |
| Controls | FAO |
| Operating Temperature | -40°C – +40°C |
| IP Rating | IP53 |
| lK Rating | IK07 |
| DLC Number | n/a |
| Listings (ex: UL,CUL,CE) | UL / CUL |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Availability (Lead-Time) | 5-7 Production Days, Plus Shipping |
Access Fixtures Warranty
Access Fixtures is proud to assemble high quality, long lasting lighting products which are covered by a 5-year warranty. In accordance with our warranty policy, we will offer repair, replacement, or refund for qualifying claims. Please contact our friendly customer service team, located in Worcester, MA, to address any questions or concerns you may have. We can be reached at 800-468-9925 Monday-Friday 9-5 EST or via email at [email protected]. Click here to view Access Fixtures’ complete warranty policy.
Ready to Order or Speak to a Lighting Specialist?
You can place your order online or if you want additional information, give us a call at 800-468-9925. Our team of friendly, expert high performance lighting specialists are available to provide what you need to purchase fixtures and illuminate your project with confidence.
You can also leave messages for and chat live with a lighting specialist by using our Live Chat feature on the bottom-right side of your browser window.







