Product Specifications
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 7 × 7 in |
| Available Finishes | Black, Bronze, Custom RAL |
| Light Source | |
| Availability | 5 to 7 Day Production, plus Shipping |
| Housing | Extruded aluminum housing |
| Lens | Clear polycarbonate lens |
| Light Source Included | LED Array Included |
| Light Source Lumens | 702 |
| Listings | IP66, CSA: Listed for wet locations |
| Mounting | Mounting kit with anchor bolts Included. |
| Product Family | CLYD |
| Rated Life | 147,000 Hours |
| Size | Under 7" |
| Style | Round Flat Top |
| System Watts | 19 |
| Voltage | 120v, 208v, 240v, 277v |
| Warranty | 5-Year Limited Warranty |
CLYD 19w LED Full Cutoff Bollard Light, 120-277v
CLYD 19w LED Full Cutoff Bollard Light, 120-277v has three unique features that make it a great choice for many commercial applications. This bollard light distributes 1 footcandle of light, up to 6 feet away from the fixture, or in 12 foot diameter.
Full Cutoff: This bollard light is designed with light trespass regulations in mind as well as dark sky friendly communities. Light is only emitted downward.
Small, Compact Design: CLYD is a smaller bollard with a diameter of only 4 3/4″ and a standard height of 40″. This makes it perfect for smaller areas and landscape lighting applications.
3 Shielding Options: With a 360 degree, 180 degree, and 120 degree shielding option, customers can direct light exactly where they need it.
This bollard light fixture is available in 120-277v. The fixture comes complete with anchor bolts, mounting templates, and a 5-year warranty. Select Description below for more details.
$589.87
Product Specifications
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 7 × 7 in |
| Available Finishes | Black, Bronze, Custom RAL |
| Light Source | |
| Availability | 5 to 7 Day Production, plus Shipping |
| Housing | Extruded aluminum housing |
| Lens | Clear polycarbonate lens |
| Light Source Included | LED Array Included |
| Light Source Lumens | 702 |
| Listings | IP66, CSA: Listed for wet locations |
| Mounting | Mounting kit with anchor bolts Included. |
| Product Family | CLYD |
| Rated Life | 147,000 Hours |
| Size | Under 7" |
| Style | Round Flat Top |
| System Watts | 19 |
| Voltage | 120v, 208v, 240v, 277v |
| Warranty | 5-Year Limited Warranty |
Access Fixtures Warranty
Access Fixtures is proud to assemble high quality, long lasting lighting products which are covered by a 5-year warranty. In accordance with our warranty policy, we will offer repair, replacement, or refund for qualifying claims. Please contact our friendly customer service team, located in Worcester, MA, to address any questions or concerns you may have. We can be reached at 800-468-9925 Monday-Friday 9-5 EST or via email at [email protected]. Click here to view Access Fixtures’ complete warranty policy.
Ready to Order or Speak to a Lighting Specialist?
You can place your order online or if you want additional information, give us a call at 800-468-9925. Our team of friendly, expert high performance lighting specialists are available to provide what you need to purchase fixtures and illuminate your project with confidence.
You can also leave messages for and chat live with a lighting specialist by using our Live Chat feature on the bottom-right side of your browser window.







