Product Specifications
| Weight | 12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 12 × 12 in |
| Application | Area Lights, Flood Lights, FWC Sea Turtle Lighting, Turtle Friendly 590nm, Wall Packs, Wildlife Friendly 590nm |
| Availability | 7 to 10 Day Production, plus Shipping |
| Available Finishes | Bronze |
| BUG Rating | 0, 0, 0 |
| Housing | NIckel plated stainless steel hardware, Die cast aluminum housing |
| Lens | Clear flat tempered glass lens |
| Light Source | |
| Light Source Included | Aluminum Boards |
| Light Source Lumens | 2607 |
| Listings | CSA – listed for wet Locations, IP66 |
| Mounting | Knuckle Mount, Easy-hang wall bracket, Mounting Arm, Slipfitter for 2 3⁄8 ̋ tenons, Two-Piece Swivel Bracket, Yoke Mount/U-Bracket Mount |
| Product Family | CARA |
| Rated Life | L70 @ 320,000 hours |
| System Watts | 81w |
| Voltage | 120v, 208v, 240v, 277v, 347v, 480v |
| Warranty | 5-Year Limited Warranty |
CARA 81w LED FWC Certified Area/Wall/Flood, EXTREME-LIFE
CARA LED Area/Flood/Wall lights are Florida Wildlife Commission Certified and are designed and manufactured to function as the perfect commercial lighting solution for those who need durable, reliable, long-lasting fixtures with 590nm Amber LEDs. CARA is available with a wide selection of mounting configurations and options to ensure you find the best solution for your space.
Premium Build: EXTREME-LIFE L70 @ 320,000 hours, IP66-rated against water jets, and die-cast aluminum housing for maximum life, durability, and years of virtually maintenance-free performance
FWC Certified: This light emits light in 590 nanometers and comes with the full baffle required to maintain Florida Wildlife Commission certification
Multiple Mounting Options: This fixture comes with several mounting solutions such as an arm-mount, easy-hang wall bracket mount, slipfitter mount, and knuckle mounting options.
$899.87
Product Specifications
| Weight | 12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 12 × 12 in |
| Application | Area Lights, Flood Lights, FWC Sea Turtle Lighting, Turtle Friendly 590nm, Wall Packs, Wildlife Friendly 590nm |
| Availability | 7 to 10 Day Production, plus Shipping |
| Available Finishes | Bronze |
| BUG Rating | 0, 0, 0 |
| Housing | NIckel plated stainless steel hardware, Die cast aluminum housing |
| Lens | Clear flat tempered glass lens |
| Light Source | |
| Light Source Included | Aluminum Boards |
| Light Source Lumens | 2607 |
| Listings | CSA – listed for wet Locations, IP66 |
| Mounting | Knuckle Mount, Easy-hang wall bracket, Mounting Arm, Slipfitter for 2 3⁄8 ̋ tenons, Two-Piece Swivel Bracket, Yoke Mount/U-Bracket Mount |
| Product Family | CARA |
| Rated Life | L70 @ 320,000 hours |
| System Watts | 81w |
| Voltage | 120v, 208v, 240v, 277v, 347v, 480v |
| Warranty | 5-Year Limited Warranty |
Access Fixtures Warranty
Access Fixtures is proud to assemble high quality, long lasting lighting products which are covered by a 5-year warranty. In accordance with our warranty policy, we will offer repair, replacement, or refund for qualifying claims. Please contact our friendly customer service team, located in Worcester, MA, to address any questions or concerns you may have. We can be reached at 800-468-9925 Monday-Friday 9-5 EST or via email at [email protected]. Click here to view Access Fixtures’ complete warranty policy.
Ready to Order or Speak to a Lighting Specialist?
You can place your order online or if you want additional information, give us a call at 800-468-9925. Our team of friendly, expert high performance lighting specialists are available to provide what you need to purchase fixtures and illuminate your project with confidence.
You can also leave messages for and chat live with a lighting specialist by using our Live Chat feature on the bottom-right side of your browser window.






