Product Specifications
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 11 × 11 in |
| Availability | 4 to 6 Week Production, plus Shipping |
| Available Finishes | Black, Bronze, Gray, Marine Grade, White |
| BUG Rating | 0, 0, 0 |
| Housing | Die cast aluminum housing |
| Lens | Clear polycarbonate lens |
| Light Source | |
| Light Source Included | LED Array Included |
| Light Source Lumens | 980 |
| Listings | IP66, RoHS Compliant, CuL Listed, DLC Listed, ETL Listed, UL Listed |
| Mounting | Mounting kit with anchor bolts Included. |
| Anchor Bolts Material | Stainless Steel |
| Rated Life | L70 @ 130,000 Hours |
| Size | 6.5" |
| Style | Round Flat Top |
| System Watts | 14 |
| Voltage | 120v, 208v, 240v, 277v |
| Warranty | 5-Year Limited Warranty |
ARCI 14 590nm Amber LED Bollard Light, EXTREME-LIFE, Marine Grade
ARCI 14w LED Bollard Light, 19″, 35″ or 42″H, Turtle-Friendly EXTREME LIFE, 120-277v is an LED bollard light standard with a Marine Grade Finish and an optional 120v GFCI outlet.
590nm Amber LEDs: 590nm Amber LEDs provide turtle and wildlife-friendly LED lighting.
Durable Construction: ARCI has a die-cast aluminum head protecting its horizontally mounted shatterproof polycarbonate lens. It is IP66-rated.
Marine Grade Finish: This bollard light is standard with a black, white, gray, or bronze marine-grade finish for extra protection.
Questions? Contact a lighting specialist.
$719.87
Product Specifications
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 11 × 11 in |
| Availability | 4 to 6 Week Production, plus Shipping |
| Available Finishes | Black, Bronze, Gray, Marine Grade, White |
| BUG Rating | 0, 0, 0 |
| Housing | Die cast aluminum housing |
| Lens | Clear polycarbonate lens |
| Light Source | |
| Light Source Included | LED Array Included |
| Light Source Lumens | 980 |
| Listings | IP66, RoHS Compliant, CuL Listed, DLC Listed, ETL Listed, UL Listed |
| Mounting | Mounting kit with anchor bolts Included. |
| Anchor Bolts Material | Stainless Steel |
| Rated Life | L70 @ 130,000 Hours |
| Size | 6.5" |
| Style | Round Flat Top |
| System Watts | 14 |
| Voltage | 120v, 208v, 240v, 277v |
| Warranty | 5-Year Limited Warranty |
Access Fixtures Warranty
Access Fixtures is proud to assemble high quality, long lasting lighting products which are covered by a 5-year warranty. In accordance with our warranty policy, we will offer repair, replacement, or refund for qualifying claims. Please contact our friendly customer service team, located in Worcester, MA, to address any questions or concerns you may have. We can be reached at 800-468-9925 Monday-Friday 9-5 EST or via email at [email protected]. Click here to view Access Fixtures’ complete warranty policy.
Ready to Order or Speak to a Lighting Specialist?
You can place your order online or if you want additional information, give us a call at 800-468-9925. Our team of friendly, expert high performance lighting specialists are available to provide what you need to purchase fixtures and illuminate your project with confidence.
You can also leave messages for and chat live with a lighting specialist by using our Live Chat feature on the bottom-right side of your browser window.














