Product Specifications
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 9 × 9 in |
| Model Number | AF59XBL04*MarineGrade |
| Weight Pounds | 13 lbs |
| Shipping Weight (Pounds) | 16 lbs |
| Product Family | ARCA |
| EPA | 16 lbs |
| Housing Material | Powder Coated Finish |
| Finish Specifications | Marine Grade |
| Finish Color (s) | Standard Black, (MOQ for White, Bronze, Gray) |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Lens Material | Polycarbonate Optical |
| Optics | Type IV, Type V |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K, 4000K, 5000K |
| LED Type | LED 2835 |
| System Watts | 3w |
| Light Source Lumens** (5000K) | n/a |
| Luminaire Lumens Per Watts | 130 lm/W |
| Dimensions in Inches | 9.06"× 50.5" |
| Dimension in mm | 230 ×1282.8mm |
| Mount (s) | Mounting Kit with Anchor Bolts Included. |
| Anchor Bolts Material | Stainless Steel |
| Rated Life (L70@ x Hours) | 270,000 Hours |
| Voltage | n/a |
| Surge Protection | n/a |
| Controls | Solar Remote Control, Backlight Shield, Backfilled Anchor, |
| Operating Temperature | 0°C to + 50°C(32°F to 122°F) |
| IP Rating | IP66 |
| lK Rating | IK07 |
| DLC Number | n/a |
| B.U.G Rating | B0-U1-G0 |
| Listings (ex: UL,CUL,CE) | CE |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Availability (Lead-Time) | 2-4 Weeks Production, Plus Shipping |
ARCA 3 LED Solar-Powered, Marine Grade Finish Bollard Light with EXTREME-LIFE
The ARCA 3w LED solar-powered bollard light, featuring a marine-grade finish, offers an engineering-driven solution for outdoor lighting requirements. With its advanced design and state-of-the-art technology, this luminary provides numerous advantages tailored to elevate outdoor environments.
No Wiring: ARCA eliminates the need for trenching and electrical cables, making installation simple and easy, saving time and money.
Customizable Solutions: The ARCA bollard light boasts customizable lighting with pre-programmed modes and remote programmability for tailored adjustments to suit climate and location. This adaptability optimizes performance, enhancing outdoor spaces aesthetically and functionally.
Durable and Reliable: The ARCA bollard light is engineered for outdoor durability. With a marine-grade finish and IP66 rating, it withstands water jets, ideal for coastal regions. Additionally, UV-resistant PC material preserves its aesthetic and longevity against sun damage.
No documents available
$699.87
Product Specifications
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 9 × 9 in |
| Model Number | AF59XBL04*MarineGrade |
| Weight Pounds | 13 lbs |
| Shipping Weight (Pounds) | 16 lbs |
| Product Family | ARCA |
| EPA | 16 lbs |
| Housing Material | Powder Coated Finish |
| Finish Specifications | Marine Grade |
| Finish Color (s) | Standard Black, (MOQ for White, Bronze, Gray) |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Lens Material | Polycarbonate Optical |
| Optics | Type IV, Type V |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K, 4000K, 5000K |
| LED Type | LED 2835 |
| System Watts | 3w |
| Light Source Lumens** (5000K) | n/a |
| Luminaire Lumens Per Watts | 130 lm/W |
| Dimensions in Inches | 9.06"× 50.5" |
| Dimension in mm | 230 ×1282.8mm |
| Mount (s) | Mounting Kit with Anchor Bolts Included. |
| Anchor Bolts Material | Stainless Steel |
| Rated Life (L70@ x Hours) | 270,000 Hours |
| Voltage | n/a |
| Surge Protection | n/a |
| Controls | Solar Remote Control, Backlight Shield, Backfilled Anchor, |
| Operating Temperature | 0°C to + 50°C(32°F to 122°F) |
| IP Rating | IP66 |
| lK Rating | IK07 |
| DLC Number | n/a |
| B.U.G Rating | B0-U1-G0 |
| Listings (ex: UL,CUL,CE) | CE |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Availability (Lead-Time) | 2-4 Weeks Production, Plus Shipping |
Access Fixtures Warranty
Access Fixtures is proud to assemble high quality, long lasting lighting products which are covered by a 5-year warranty. In accordance with our warranty policy, we will offer repair, replacement, or refund for qualifying claims. Please contact our friendly customer service team, located in Worcester, MA, to address any questions or concerns you may have. We can be reached at 800-468-9925 Monday-Friday 9-5 EST or via email at [email protected]. Click here to view Access Fixtures’ complete warranty policy.
Ready to Order or Speak to a Lighting Specialist?
You can place your order online or if you want additional information, give us a call at 800-468-9925. Our team of friendly, expert high performance lighting specialists are available to provide what you need to purchase fixtures and illuminate your project with confidence.
You can also leave messages for and chat live with a lighting specialist by using our Live Chat feature on the bottom-right side of your browser window.























