Product Specifications
| Weight | 16.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.91 × 13.78 × 6.30 in |
| Application | Area Lights, Flood Lights, Turtle Friendly 590nm, Wildlife Friendly 590nm |
| Availability | 5 to 7 Day Production, plus Shipping |
| Light Source | |
| Available Finishes | Gray |
| Housing | High-Grade Aluminum |
| Light Source Included | LED Array Included |
| Listings | IK10, IP66, CB, CE, CuL Listed, DLC Listed, ENEC, ETL Listed, SAA |
| Mounting | U Mount |
| Product Family | APTA |
| Rated Life | L70 @ up to 200,000 Hours |
| System Watts | 80w |
| Voltage | 120v, 208v, 240v, 277v |
| Warranty | 5-Year Limited Warranty |
| Optics | T5M |
APTA-QS 80 590nm Amber LED Area/Flood Lights
APTA-QS LED area/flood light are designed and manufactured to provide powerful & reliable lighting. With low weight/low effective projection area (EPA), APTA-QSs are designed to provide long-lasting, superior quality, anti-glare light for all high-mast lighting applications.
FLAWLESS ILLUMINATION: Delivering premium, low-glare illumination for superior visual comfort and clarity it enhances visibility while reducing eye strain.
Turtle and Wildlife Friendly: The energy-efficient amber LEDs are turtle and wildlife friendly. Using 590nm follows most coastal light regulations.
Lasting Durability: APTA-QSs feature an anti-corrosive, 10ka surge protection, and IP66 and IK10 impact resistance to withstand extreme weather conditions
$399.87
Product Specifications
| Weight | 16.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.91 × 13.78 × 6.30 in |
| Application | Area Lights, Flood Lights, Turtle Friendly 590nm, Wildlife Friendly 590nm |
| Availability | 5 to 7 Day Production, plus Shipping |
| Light Source | |
| Available Finishes | Gray |
| Housing | High-Grade Aluminum |
| Light Source Included | LED Array Included |
| Listings | IK10, IP66, CB, CE, CuL Listed, DLC Listed, ENEC, ETL Listed, SAA |
| Mounting | U Mount |
| Product Family | APTA |
| Rated Life | L70 @ up to 200,000 Hours |
| System Watts | 80w |
| Voltage | 120v, 208v, 240v, 277v |
| Warranty | 5-Year Limited Warranty |
| Optics | T5M |
Access Fixtures Warranty
Access Fixtures is proud to assemble high quality, long lasting lighting products which are covered by a 5-year warranty. In accordance with our warranty policy, we will offer repair, replacement, or refund for qualifying claims. Please contact our friendly customer service team, located in Worcester, MA, to address any questions or concerns you may have. We can be reached at 800-468-9925 Monday-Friday 9-5 EST or via email at [email protected]. Click here to view Access Fixtures’ complete warranty policy.
Ready to Order or Speak to a Lighting Specialist?
You can place your order online or if you want additional information, give us a call at 800-468-9925. Our team of friendly, expert high performance lighting specialists are available to provide what you need to purchase fixtures and illuminate your project with confidence.
You can also leave messages for and chat live with a lighting specialist by using our Live Chat feature on the bottom-right side of your browser window.




