Product Specifications
| Weight | 11.75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.78 × 5.78 × 39.8 in |
| Model Number | AF55XGRPL-5525S |
| Weight Pounds | 11.75 lbs |
| Shipping Weight (Pounds) | 15.21 Ibs |
| EPA | 1.92 |
| Housing | Extruded Aluminum Alloy |
| Finish Specifications | UV Stabilized Powder Coated Finish |
| Finish Color | Bronze |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Lens | HIgh Impact Polycarbonate Diffuser |
| Optics | Type III |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K, 4000K, 5000K |
| LED Type | Bridgelux 2835 |
| System Watts | 10, 30, 20 |
| Light Source Lumens @5000K | 4151 lm |
| Luminaire Lumens @5000K | 4152 lm |
| Luminaire Lumens Per Watts @5000K | 142 lm/w |
| Dimensions in Inches | 5.78" * 5.78" * 39.8" |
| Dimension in mm | 146.812 * 146.812 * 1010.92 |
| Mounting | Versatile Mounting Plate |
| Rated Life | 50,000 Hours |
| Voltage | 120-277v |
| Surge Protection | 2kV/4kV |
| Controls | n/a |
| Operating Temperature | 40°C ~ + 40°C |
| IP Rating | IP65 |
| lK Rating | IK08 |
| DLC Number | S-7K6L59 |
| B.U.G Rating | B2 U2 G1 |
| Listings | UL and CUL Listed for Wet Locations |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Availability (Lead-Time) | 7-10 Production Days, Plus shipping |
ABAR 10-20-30 LED Bollard Light, Selectable Wattage and Selectable Kelvin 3K-4K-5K
The ABAR Bollard delivers strength, precision, and modern style in a rugged aluminum design. Its UV-stabilized finish and high-impact diffuser lens ensure long-term durability, while Type III optics provide uniform, glare-free illumination for reliable performance in any environment.
VANDAL RESISTANT: Built to endure harsh environments, ABAR features a rugged extruded aluminum alloy body with an IP65 rating for superior weather protection. Vandal-resistant screws add an extra layer of security, making it an ideal choice for locations where durability and protection are essential.
FIELD SELECTABLE: ABAR offers selectable wattage and Kelvin temperature, giving you the flexibility to tailor light output and ambiance to your desires. Choose from 3000K, 4000K, or 5000K and adjust between 10w, 20w, or 30w based on your specific needs.
DIFFUSER LENS: Engineered for durability, safety, and visual performance in demanding environments, ABAR features a tough, high-impact polycarbonate diffuser. This rugged lens delivers exceptional impact resistance, making it ideal for areas prone to vandalism, heavy use, and harsh weather.
$349.87
Product Specifications
| Weight | 11.75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.78 × 5.78 × 39.8 in |
| Model Number | AF55XGRPL-5525S |
| Weight Pounds | 11.75 lbs |
| Shipping Weight (Pounds) | 15.21 Ibs |
| EPA | 1.92 |
| Housing | Extruded Aluminum Alloy |
| Finish Specifications | UV Stabilized Powder Coated Finish |
| Finish Color | Bronze |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Lens | HIgh Impact Polycarbonate Diffuser |
| Optics | Type III |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K, 4000K, 5000K |
| LED Type | Bridgelux 2835 |
| System Watts | 10, 30, 20 |
| Light Source Lumens @5000K | 4151 lm |
| Luminaire Lumens @5000K | 4152 lm |
| Luminaire Lumens Per Watts @5000K | 142 lm/w |
| Dimensions in Inches | 5.78" * 5.78" * 39.8" |
| Dimension in mm | 146.812 * 146.812 * 1010.92 |
| Mounting | Versatile Mounting Plate |
| Rated Life | 50,000 Hours |
| Voltage | 120-277v |
| Surge Protection | 2kV/4kV |
| Controls | n/a |
| Operating Temperature | 40°C ~ + 40°C |
| IP Rating | IP65 |
| lK Rating | IK08 |
| DLC Number | S-7K6L59 |
| B.U.G Rating | B2 U2 G1 |
| Listings | UL and CUL Listed for Wet Locations |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Availability (Lead-Time) | 7-10 Production Days, Plus shipping |
Access Fixtures Warranty
Access Fixtures is proud to assemble high quality, long lasting lighting products which are covered by a 5-year warranty. In accordance with our warranty policy, we will offer repair, replacement, or refund for qualifying claims. Please contact our friendly customer service team, located in Worcester, MA, to address any questions or concerns you may have. We can be reached at 800-468-9925 Monday-Friday 9-5 EST or via email at [email protected]. Click here to view Access Fixtures’ complete warranty policy.
Ready to Order or Speak to a Lighting Specialist?
You can place your order online or if you want additional information, give us a call at 800-468-9925. Our team of friendly, expert high performance lighting specialists are available to provide what you need to purchase fixtures and illuminate your project with confidence.
You can also leave messages for and chat live with a lighting specialist by using our Live Chat feature on the bottom-right side of your browser window.





