Product Specifications
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 20 × 8 in |
| Available Finishes | White, Custom RAL |
| Availability | 7 to 10 Day Production, plus Shipping |
| BUG Rating | 0, 5, 3 |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Housing | ABS Housing, Vandal resistant screws |
| Lens | Opalescent polycarbonate lens |
| Light Source | |
| Light Source Included | LED Array Included |
| Light Source Lumens | 2,633 |
| Mounting | Surface Mount, Wall Mount |
| Product Family | CIRC |
| Rated Life | 50,000 Hours |
| System Watts | 30 |
| Voltage | 120v, 208v, 240v, 277v |
| Warranty | 5-Year Limited Warranty |
| Style | Bulkhead |
CIRC 17″ 30 LED Round White ABS Bulkhead Wall Pack
The CIRC 30 LED Wall Light features a durable ABS housing, resistant to weather and corrosion. A commercial-grade powder coat finish offers the same brightness as a 175W metal halide or HID fixture but with lower wattage and double lifespan.
Robust Construction: Built to withstand tough conditions, the fixture’s round white ABS housing and hinged front frame provide durability and security. Tamper-resistant screws enhance protection against unauthorized access.
Maximum Light Output: The fixture’s open-door frame design optimizes light dispersion, ensuring superior brightness and visibility. It offers consistent illumination across various settings, from office buildings to retail spaces.
Easy Installation: Versatile mounting options and secure clips simplify installation, reducing downtime and labor costs. Whether mounted on ceilings or walls, setup is quick and efficient, making it an ideal choice for any project.
$149.87
Product Specifications
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 20 × 8 in |
| Available Finishes | White, Custom RAL |
| Availability | 7 to 10 Day Production, plus Shipping |
| BUG Rating | 0, 5, 3 |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Housing | ABS Housing, Vandal resistant screws |
| Lens | Opalescent polycarbonate lens |
| Light Source | |
| Light Source Included | LED Array Included |
| Light Source Lumens | 2,633 |
| Mounting | Surface Mount, Wall Mount |
| Product Family | CIRC |
| Rated Life | 50,000 Hours |
| System Watts | 30 |
| Voltage | 120v, 208v, 240v, 277v |
| Warranty | 5-Year Limited Warranty |
| Style | Bulkhead |
Access Fixtures Warranty
Access Fixtures is proud to assemble high quality, long lasting lighting products which are covered by a 5-year warranty. In accordance with our warranty policy, we will offer repair, replacement, or refund for qualifying claims. Please contact our friendly customer service team, located in Worcester, MA, to address any questions or concerns you may have. We can be reached at 800-468-9925 Monday-Friday 9-5 EST or via email at [email protected]. Click here to view Access Fixtures’ complete warranty policy.
Ready to Order or Speak to a Lighting Specialist?
You can place your order online or if you want additional information, give us a call at 800-468-9925. Our team of friendly, expert high performance lighting specialists are available to provide what you need to purchase fixtures and illuminate your project with confidence.
You can also leave messages for and chat live with a lighting specialist by using our Live Chat feature on the bottom-right side of your browser window.



